چه زمانی به مشاور منابع انسانی نیاز داریم؟

منابع انسانی قلب سازمان است. درست همان‌جاست که ارزش‌ها، خلاقیت و نوآوری خودش را نشان می‌دهد و باعث می‌شود سازمانی بتواند دستاوردهای کم‌نظیری را پدید آورد. و البته، همین‌جاست که ممکن است کند کار کند، خلاقیتی نداشته باشد و خواسته یا ناخواسته، دور خود بچرخد و وقت و سایر منابع را از بین ببرد.

بسته به این‌که سازمان‌تان در چه حوزه‌ای فعالیت می‌کند، چندسال عمر دارد و با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند، ممکن است شکل و اندازه‌ی نیازتان به مشاور منابع انسانی متفاوت باشد. اما پیش از آن، اگر با این سوال مواجه هستید که «اصلا به مشاور منابع انسانی نیاز دارم و یا نه؟» بهتر از نگاهی به چند موقعیتی که در ادامه می‌آید نگاهی بیاندازید.


کسب‌وکارتان را تازه تاسیس کرده‌اید

شاید از این پیشنهاد تعجب کرده باشید. اما بله، درست از همان ابتدای تاسیس شرکت و آغاز به‌کار کسب‌وکارتان به مشاوره منابع انسانی نیاز دارید. آن‌هم درست پیش از جذبِ هر همکارِ دیگری!

بخش مهمی از هویت سازمان و کیفیتی که در نهایت از آن خارج می‌شود، برآمده از نفراتی‌است که در آن کسب‌وکار مشغول به‌کار می‌شوند. شما و سایر هم‌بنیان‌گذاران و شرکای کسب‌وکار نقشی مهم و کلیدی در تحت راهبردهای سازمان دارید، اما باید بپذیرید که تک‌تک نفراتی که به تیم اولیه‌ی شما می‌پیوندد نیز تاثیرگذارند. شکل جذب و نحوه‌ی استقرار همکاران تازه، و حتی تعیین تعداد نفرات مورد نیاز برای اهدافی که در نظر دارید، می‌تواند کمک‌هایی باشد که مشاور منابع انسانی به سامان می‌کند.

مشکلاتی پرهزینه در سازمان تکرار می‌شود

تعارض‌های بینافردی، کندی در کار، کاهش فروش و به طور کلی هر بحرانی که در سازمان پدید می‌آید، بی‌شک به یک عامل انسانی وابسته است. ممکن عملکرد ضعیف تیم فروش را شناسایی کنید و با تغییراتی در آن تیم، مشکل را تا حدی مرتفع سازید. اما اگر احساس کردید که بخشی خطاها به طور مستمر در سازمان تکرار می‌شود، لازم است با یک متخصص حوزه‌ی منابع انسانی گفت‌وگو کنید.

سرعت خروج پرسنل بالاست

میانگین عمر پرسنل‌تان در سازمان پایین است و بعد از گذر مدتی کوتاه ناچار به تعدیل آن‌ها می‌شوید؟ یا تعداد استعفاهایی که در ماه دریافت می‌کنید بیشتر از حد معقول است؟ پس حتما یک‌جای کار می‌لنگد!

مشاور منابع انسانی می‌تواند به عنوان یک متخصص به سازمان، ساختار سازمانی و فرایندهای منابع انسانی نظر بیاندازد و ایرادهای احتمالی را گوشزد کند. و البته، می‌تواند در حل مشکلات نیز کمک‌رسان باشد.


جذب یا تعدیل زیادی در پیش دارید

جذب و استخدام و در مقابل، تعدیل و اخراج منابع انسانی، بخشی جدایی‌ناپذیر از فرایندهای کاری هر سازمان است. ممکن است بنا به مشکلات اقتصادی ناگزیر به کوچک کردن تیم‌تان باشید و یا بخواهید برای تسریع در روندها تعداد نفرات بیشتری را به سازمان خود اضافه کنید.

هرچند که به‌طور کلی، مدیریت فرایند جذب و استخدام یکی از حساس‌ترین وظایف واحد منابع انسانی است و نباید در آن دچار تعجیل بود، اما گاهی شرایط به نحوی پیش می‌آید که ناچاریم در مدت کوتاهی، تصمیمی بزرگ را اجرایی کنیم.

در این موقعیت نیز به کمک مشاور منابع انسانی نیاز خواهید داشت تا بنا به شرایط و موقعیت بتواند برنامه‌ای مشخص و قابل اجر پیشنهاد کند. مثلا در تعدیل‌های بزرگ، لازم است از منظر حقوقی و حرفه‌ای، طرح‌ریزی درست برای اجرایی کردن آن در نظر گرفته شود.


آن‌چه پیش از این آمد، تنها چند موقعیت مفروض است که در آن می‌توان از کمک مشاور منابع انسانی بهره برد. اگر موقعیت و شرایط دیگری نیز به ذهن‌تان می‌رسد، پای همین نوشته بیاورید. چه در موقعیت‌های یادشده و چه هر زمان دیگری که احساس کردید کمک و مشورت یک مشاور متخصص حوزه منابع انسانی می‌تواند برای‌تان کمک‌رسان باشد، می‌توانید روی کمک مشاوران کارساز حساب باز کنید.

امتیاز بدهید!
Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Related Posts