چطور می‌توانیم یک مشاور شغلی خوب پیدا کنیم؟

چطور مشاور شغلی پیدا کنیم

یک منتور یا مشاور شغلی (Career Mentor) کسی است که دانش و تخصص خود را با شما به اشتراک می‌گذارد تا به شما در تعیین اهداف، رفع مشکلات و انتخاب‌های مناسب در مسیر شغلی‌تان کمک کند. اگر خوش شانس باشید یک مشاور (یا شاید هم چند نفر) خواهید داشت که در طول زندگی شغلی‌تان از اولین کار تا زمان بازنشستگی به شما مشاوره بدهند.


یک مشاور شغلی چه می‌کند؟

در خیلی از موارد ممکن است، مشاور شغلی همان سرپرست یا مدیر شما باشد. یک مدیر می‌تواند کمک زیادی برای مشاوره به شما بدهد و اطلاعات خوبی درباره کسب و کار، مسیر آن و روش‌های موفقیت در آن به شما انتقال دهد.

البته باید توجه داشت که همۀ مدیران، مشاوران بزرگی نیستند. اگر مدیرتان برای شما وقت کافی نمی‌گذارد، به شما مشاوره نمی‌دهد یا کمکی به شما در پیشرفت شغلی نمی‌کند؛ باید خودتان به دنبال یک مشاور شغلی باشید.


چگونه یک مشاور به رشد شغلی شما کمک می‌کند؟

در اینجا به برخی از راه‌هایی اشاره می‌کنیم که مشاوران می‌توانند در طول یک مسیر شغلی از آن طریق به شما کمک کنند:

  • نشان دادن یا گفتن بهترین راه برای برقراری ارتباط با همکاران، مشتریان و مخاطبان یک کسب و کار؛
  • یک مشاوره شغلی به شما کمک می‌کند تا از نردبان ترقی شغلی به خوبی بالا بروید؛
  • کمک به جستجوی شغل مناسب؛
  • ارایه مشاوره، انتقال بینش و راهنمایی در زمینه کسب و کار و فعالیت در آن.

یک مشاور شغلی خوب به طور داوطلبانه خدمات مشاوره و کمک‌های شغلی را ارائه می‌دهد. رابطۀ بین یک مشاور با مشورت گیرنده باید ادامه‌دار باشد. یک مشاور حرفه‌ای در طول زندگی شغلی در کنار شما باقی می‌ماند. این رابطه‌ای است که برای مدت طولانی ادامه می‌یابد.
وجود یک مشاور شغلی برای اکثر افراد ضروری است، چه زمانی که کار جدیدی را آغاز کرده‌اید و چه زمانی که به دنبال پیشرفت شغلی در کار فعلی‌تان هستید.


از چه کسی و چگونه کمک بخواهیم؟

پیدا کردن یک مشاور خوب ساده‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. اولین مرحله این است که به دنبال نکات و توصیه‌هایی در مورد پیدا کردن یک مشاور شغلی خوب باشید.

شاید مهمترین قدم برای یافتن یک شغل رویایی این باشد که فردی را پیدا کنید که قبلاً در آن زمینه کار کرده و توانایی خوبی برای ارائه راهنمایی و مشاوره به شما دارد. شما در ابتدا ممکن است از ارتباط با مشاوران ترس داشته باشید. اما این ارتباطات به شما کمک زیادی برای کسب اطلاعات شغلی می‌کنند.


چگونه یک مشاور شغلی را پیدا کنیم؟

مردم اغلب تمایلی ندارند که به سراغ یک فرد به‌عنوان مشاور شغلی بروند. البته خیلی از اوقات یک مشاور غیررسمی که دارای تجربه کافی در یک زمینۀ خاص است کمک موثرتری را به شما خواهد کرد. فراموش نکنید که اکثر مردم دوست دارند تا به دیگران کمک کنند و این ویژگی برای دریافت مشاوره‌های شغلی از افراد مختلف تاثیرگذار است.

با درخواست کمک از یک مشاور آینده‌نگر اجازه می‌دهید تا او بداند که کمک‌هایش قابل تحسین است و شما به تجربه شغلی او نیاز دارید. این یک حس خوب است، بسیاری از افراد خوشحال می‌شوند که تجربیات و بینش فکری آن‌ها مورد استفاده دیگران قرار بگیرد و برای دیگران ارزش‌آفرینی کنند.

البته ممکن است با فردی برخورد کنید که به نظر یه کاندیدای مناسب برای مشاوره باشد، ولی خود او علاقه‌ای به این کار نداشته باشد. نگران نشوید و به جستجو ادامه دهید، در نهایت شما از استقبال عدۀ زیادی از افراد برای ارایه خدمات مشاوره شغلی شگفت‌زده خواهید شد.

همۀ کاندیدهای مشاوره شغلی ناشناخته نیستند. رئیس سابق، استاد، همکار قبلی، عضوی از خانواده یا یک دوست که توانایی مشاوره دارند، می‌توانند مشاور شغلی شما شوند.


ویژگی‌های یک مشاوره شغلی چیست؟

برخی از ویژگی‌هایی که باید در یک مشاور شغلی به دنبال آن باشید، عبارت‌اند از:

  1. تجربه: به دنبال مشاورانی باشید که در حرفۀ خود شکوفا شده‌اند؛
  2. سازگاری: افرادی را برای دریافت مشورت پیدا کنید که با شما ارزش‌های مشابه‌ای داشته باشند و با آن‌ها برای ارتباط راحت باشید؛
  3. شناخت از ظرفیت مشاور شغلی: رابطۀ مشاوره یک خیابان دو طرفه است که دو طرف از آن ارزش زیادی را به‌دست خواهند آورد. البته قبل از شروع مطمئن شوید که مشاوری را یافته‌اید که مایل به صرف زمان و تلاش برای ارایه مشاوره و رشد شما است.

نکاتی برای یافتن یک مشاور شغلی خوب

همیشه استفاده از مشاوران جدید کاری سخت و ترسناک به‌نظر می‌رسد، زیرا یک عدم اطمینان به نتایج جلسات مشاوره و زمان صرف شده برای آن وجود دارد. توجه به چند نکته زیر به شما کمک زیادی خواهد کرد:

۱- شناسایی افراد تاثیرگذار در زمینه شغلی‌تان

اگر به دنبال کار جدیدی هستید یا قصد تغییر شغل‌تان را دارید، در این زمینه تحقیق کنید و افراد برتر در حرفۀ خود را شناسایی کنید. دربارۀ پیشینه، تحصیلات و علایق مشترکی که با مشاوران دارید اطلاعات کاملی را کسب کنید.

۲- شبکه‌ای از مشاوران را بسازید

زمانی که تازه وارد یک صنعت شغلی شده‌اید یا حتی چند سال در آن زمینه شغلی سابقه دارید، فهرستی از افرادی را جمع‌آوری کنید که می‌توانند به شما و اهداف شغلی‌تان کمک کنند. شبکۀ ارتباطی موجود را در ذهن خود ایجاد کنید. ممکن است بسیاری از این افراد را از قبل بشناسید و مشاوران خوبی باشند. این اطلاعات به شما برای برقراری جلسات مشاوره شغلی بالقوه کمک زیادی خواهد کرد.

۳- ارتباط برقرار کنید

با افرادی که در لیست مشاوران بالقوه شناسایی کرده‌اید، تماس برقرار کنید. با ارسال یک ایمیل یا پیام مودبانه ارتباط را شروع کرده، خود را معرفی کنید و نیازتان را مطرح کنید. سپس منتظر بمانید تا پاسخ مشاور را دریافت کنید.
انتقال اطلاعاتی دربارۀ ویژگی‌هایی که از مشاور شغلی شناسایی کرده‌اید، جزئیاتی در مورد موقعیت شغلی‌تان و دیدگاهی که باعث شده تا فردی را مناسب مشورت بدانید؛ باعث تقویت ارتباطات شما با مشاور خواهد شد.

۴- صبور باشید

احتمالا کاندیدا‌های مشاوره شغلی گرفتار هستند و ممکن است یک یا دو روز زمان ببرد تا به شما پاسخ لازم را بدهند‌.

۵- بهترین را انتخاب کنید

در ارتباط با مشاوران شغلی سعی کنید به شناخت درستی از شخصیت آن‌ها دست پیدا کنید. مانند خیلی از موضوعات دیگر، شما حس خواهید کرد که یک مشاور شغلی مناسب را پیدا کرده‌اید یا خیر!
ممکن است اولین فردی که با او ارتباط برقرار می‌کنید، مناسب نباشد. خیلی نگران این موضوع نشوید و به دنبال افراد مناسب دیگری باشید.

دریافت راهنمایی و مشاوره شغلی از افراد مناسب به شما کمک زیادی برای هدایت شغلی خواهد کرد. این مشاوره‌ها در موفقیت بیشتر و یافتن مسیر صحیح‌تان تاثیرگذار خواهند بود.


با کارساز به حرفه‌ای‌ترین مشاورها دسترسی پیدا کنید

همانطور که خواندید و احتمالا تجربه دارید، دسترسی پیداکردن به بهترین و حرفه‌ای‌ترین مشاورها کار ساده‌ای نیست. کارساز با همراهی مشاوران متخصص در زمینه‎های مختلف کاری به شما کمک می‌کند تا به جای آزمون و خطاهای بسیار، سریع و ساده بهترین مشاور شغلی را برای خود پیدا کنید. فرقی نمی‌کند که تازه در اول مسیر کار هستید یا بعد از سال‌ها تلاش می‌خواهید موقعیت خود را ارتقا دهید؛ یک منتور خوب مسیر رشد را برای شما هموارتر می‌کند.

امتیاز بدهید!
Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Related Posts