مشاور شغلی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ پنج ویژگی لازم برای انتخاب مشاور شغلی

انتخاب مشاور شغلی

انتخاب مشاور شغلی شاید در نظر اول ساده بیاید، اما وقتی که بخواهید دست به‌کار شوید و گفت‌وگوی حرفه‌ای را آغاز کنید، در می‌یابید که آن‌قدرها هم آسان نیست. در کارساز سعی کرده‌ایم که بهترین مشاوران و متخصصان را به عنوان مشاور به شما معرفی کنیم. در این پست هم سعی می‌کنیم معیارهایی را پیش روی‌تان بگذاریم که کمک می‌کنند بهترین مشاور شغلی را برگزینید.


ویژگی اول: تجربه مرتبط

اولین و شاید مهمترین شرط لازم برای انتخاب مشاور شغلی آن است که مطمئن شوید تجارب پیشین وی در راستای مسیر شغلی مد نظر شما هست و یا نه. اگر می‌خواهید در مسیر شغلی بازاریابی محتوایی گام بگذارید، باید با کسی مشورت کنید که خود در همین مسیر حرکت کرده باشد و بتواند چند و چون راه را برای‌تان هموار کند.

از سویی دیگر، در انتخاب مشاور شغلی باید به قدمت تجارت وی نیز توجه کنید. طبعا کسی که خود یکی-دو سال است که در مسیر کار حرفه ای قرار دارد، شاید نتواند آن‌طور که باید و شاید به شما کمک کند.

یک مشاور شغلی کارآمد حداقل ۵ سال سابقه‌ی کار مرتبط به حوزه‌ی مد نظرتان دارد و در مسیر حرفه‌ای اش دست‌کم تجربه‌ی حضور در چند سازمان مختلف داشته است.


ویژگی دوم: دانش لازم

تقریبا هیچ حرفه‌ای را نمی‌تواند متصور شد که علاوه بر بُعد تجربی به دانش نظری بی‌نیاز باشد. در انتخاب مشاور شغلی تحصیلات او را نیز در نظر بگیرید. هرچند ممکن است برخی از مجرب‌ترین مشاوران شغلی تحصیلات آکادمیک بالایی نداشته باشند، اما از شیوه‌های دیگری بر توسعه‌ی دانش خود متمرکز بوده‌اند.


ویژگی سوم:‌ زمان کافی

مشاور شغلی شما باید بتواند زمان کافی برای بررسی شرایط شما صرف کند و به آن مقدار که لازم است، موضوعات مختلف را برای‌تان تشریح کند. پس بهتر است هنگام انتخاب مشاور شغلی مطمئن شوید که او زمان کافی را برای گفت‌وگو و تعامل با شما در اختیار دارد و می‌تواند به قدر لازم زمان صرف تعامل با شما کند.

معمولا یک مشاوره‌ی اثربخش محدود به یک جلسه مشاوره شغلی نیست و به گفتگوی بلندمدت و مستمر نیاز است. مطمئن شوید که مشاورتان می‌تواند این زمان را صرف کند.


ویژگی چهارم: صراحت

مشاور شغلی تان بنا نیست همیشه چیزهایی را بگوید که شما خوشحال شوید! یک مشاور کاری اصولی آن است که در بسیاری از موارد، خطاهای شما را به صریح‌ترین شکل ممکن گوشزد کند و با صداقت کامل جلوی کج‌روی‌تان را بگیرد. پس در انتخاب مشاور شغلی به دنبال کسی نباشید که صرفا شما را تایید کند.


ویژگی پنجم: صداقت

یک مشاور حرفه‌ای و کاردان، اگر دانش و تجربه‌ی خود را مرتبط با نیاز شما ندارد و پس از اولین گفت‌وگو دریابد که نمی‌تواند کمک‌رسان باشد، در کمال صداقت این موضوع را مطرح می‌کند. صداقت مشاور البته محدود به این موضوع نیست و در طی گفتگوهای فی‌مابین باید مطمئن شوید که پیشنهادها، آموزه‌ها و آن‌چه بیان می‌کند در کمال صداقت طرح می‌شود.


ما در انتخاب مشاوران کارساز تلاش کرده‌ایم که تنها افرادی را به همکاری دعوت کنیم که توان، تخصص و تجربه‌شان در این راه برای‌مان محرز شده است. امیدواریم که بتوانیم در انتخاب مشاور شغلی حرفه‌ای و ارزش‌آفرین همراه مناسبی برای‌تان باشیم.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Related Posts