مشاوره شغلی چه فایده ای دارد؟ ۵ فایده مشاوره شغلی

فایده مشاوره شغلی

وقتی نوبت به برنامه‌ریزی شغلی می‌رسد، تکیه کردن به توصیه‌های دوستان و خانواده یا حتی مشاهدات خودتان، بدون در نظر گرفتن مشاوره و پشتیبانی حرفه‌ای، بسیار آسان است. اما شک نکنید که در این مسیر به جای درستی نمی‌رسید. در این مقاله می‌خواهیم به چند فایده مشاوره شغلی اشاره کنیم. اگر بر اساس انتخاب مشاور متخصص تردید دارید، خواندن این مقاله می‌تواند برای‌تان سودمند باشد.

چه دانشجویی با حداقل تجربه کاری باشد و چه متخصصی با چندسال سابقه‌ی حرفه‌ای، ممکن است با سردرگمی‌های فراوانی در مسیر شغلی تان مواجه گشته باشید. اگر چنین است، ممکن است بخواهید از یک مشاور حرفه‌ای کمک بگیرید.

مشاوره شغلی فرآیندی است که به فرد کمک می‌کند تا خود را بهتر بشناسد تا در مورد شغل خود تصمیمات آگاهانه بگیرد. چه به صورت حضوری و چه آنلاین، گزینه‌های زیادی برای دریافت راهنمایی و مشاوره شغلی وجود دارد.

مشاوره شغلی مزایای بی شماری را به همراه دارد. در اینجا فقط به چند مورد از فایده مشاوره شغلی خواهیم پرداخت.


اهداف شغلی را روشن می‌کند

توسعه و رشد شغلی و حرفه ای یک فرآیند مادام العمر است. بنابراین، مشاوره شغلی برای همه مناسب است، از دانش‌آموزان مدرسه‌ای که برای آینده برنامه‌ریزی می‌کنند تا متخصصان با تجربه که به دنبال تغییر شغل در حین کار هستند.

مشاوره شغلی به شما این امکان را می‌دهد که اهداف شغلی خود را از طریق طیف وسیعی از بحث‌ها و ارزیابی‌ها روشن کنید.

برخی از سوالات کلیدی که ممکن است مشاور شغلی تان از شما بپرسد عبارت است از:

  • ترجیحات، ارزش‌ها و علایق مرتبط با کار شما چیست؟
  • برخی از تجربیات کاری مورد علاقه شما تا به امروز چیست؟
  • چه نوع روابطی با رهبران، مدیران و سازمان دهندگان دارید؟ آیا تا به حال با دیگران مخالفت کرده‌اید؟ اگر چنین است، برای حل تعارضات چه کردید؟
  • چگونه بهتر یاد می‌گیرید؟ چه زمانی هنگام یادگیری بیشتر با چالش مواجه می‌شوید؟ چگونه بر چالش‌ها غلبه می‌کنید؟

مشاوره شغلی نقش مهمی در انتخاب شغل شما ایفا می‌کند و به شما این فرصت را می‌دهد که خود و دنیای کار را با جزئیات بشناسید و درک کنید و در نتیجه به شما کمک می‌کند تا تصمیمات شغلی آگاهانه و معنادارتری بگیرید.

وقتی به دنبال یک موقعیت جدید در حرفه خود هستید، معمولا با توجه به چالش‌های بسیاری که پدید می‌آید، اضطراب و گاهی ترس را تجربه می‌کنید. در دنیایی که اطلاعات بسیار و گزینه های بی‌شماری ارائه می‌دهد، از کجا شروع می‌کنید؟ بعدش چی پیش میاد؟

یک مشاور شغلیِ خوب می‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید سؤالات درستی از خود بپرسید. همچنین کمک می‌کند که بدانید چگونه فرآیند طراحی و سپس اجرای یک رویکرد جامع اما اختصاصی برای انتقال شغلی خود را انجام دهید و این تنها یکی از چند فایده مشاور شغلی بود.


کمک می‌کند تا گزینه‌های شغلی خود را درک کنید

به یکی از دیگر از چند فایده مشاوره شغلی می‌پردازیم. وقتی به دنبال مشاوره شغلی حرفه‌ای هستید، می‌توانید در مورد گزینه‌های شغلی مورد علاقه خود بحث کنید. با هم، بهتر می‌توانید عوامل موثر بر پیشرفت شغلی خود، از جمله شخصیت، علایق، قابلیت‌ها، ارزش‌ها و پیشینه خود را درک کنید.

در این روند برای شما روشن می‌شود که برای رسیدن به اهداف شغلی خود باید چه تحصیلات یا آموزش‌هایی را دنبال کنید. مشاور شغلی شما به شما کمک می‌کند تا محدوده شغلی مورد علاقه خود را درک کنید و همچنین از شما در یافتن منابع و اطلاعات مناسب حمایت می‌کند. علاوه بر این، می‌توانید در مورد استراتژی‌هایی بحث کنید که به شما کمک می‌کند کارفرمایانی را پیدا کنید که کارآموزی یا شغلی را در زمینه‌های مورد علاقه شما ارائه می‌دهند.


از یک راهنمای عینی حمایت دریافت می‌کنید

یک مشاور شغلی بینش، اطلاعات، تخصص و توصیه‌های بی‌طرفانه‌ای را ارائه می‌دهد، بنابراین شما را قادر می‌سازد تا بفهمید که چه کسی هستید و از شغل و حرفه خود چه می‌خواهید. یکی از فایده‌های مشاوره شغلی این است که یک محیط امن و آرام ایجاد می‌شود که در آن احساس راحتی می‌کنید و در مورد شغل خود بدون هیچ محدودیتی صحبت کنید.

در این مکان، می‌توانید در مورد ایده‌ها، احساسات و نگرانی‌های خود در مورد شغل خود صحبت کنید و مشاور شغلی شما به شما کمک می‌کند تا در یک محیط صادقانه، شفاف و محرمانه به آن ایده‌ها، احساسات و نگرانی‌ها بپردازید.


نقاط قوت و ضعف خود را مشخص می‌کنید

این موضوع جزو مهم‌ترین فواید مشاور شغلی است. مشاوره شغلی راهی عالی برای تعیین نقاط قوت و ضعف شماست. به فراخور تجارب مشاور، شما با مجموعه‌ای از باخوردها مواجه می‌شوید که به درک بهتری از نقاط ضعف، توانایی‌ها و کاستی‌های‌تان منجر می‌شود.

حتی اگر در حوزه کاری خود عالی باشید و آموزش‌های فراوانی هم دیده باشید، مشاور شغلی به شما نشان می‌دهد که کدام حوزه‌ها نیاز به بهبود دارند و به شما می‌آموزند که چگونه در آن زمینه‌ها پیشرفت کنید.


دیدگاه خود را گسترش می‌دهید

از فایده مشاوره شغلی مناسب می‌توان به این مورد اشاره کرد که به شما کمک می‌کند تا استراتژی شغلی خود را تنظیم کنید و چشم انداز بلند مدتی را نسبت به مسیر شغلی تان به دست آورید. این مهم به شما کمک می‌کند تا سریع‌تر به اهداف شغلی خود برسید. این قضیه شما را به اعتماد به نفس لازم برای تسلط بر اهداف خود و دستیابی به رضایت شغلی واقعی مجهز می‌کند.

یک مشاور خوب این توانایی را دارد که طرز فکر شما را تنظیم کند و به شما بفهماند که برای انجام یک تغییر شغلی آنچه لازم است دارید (اگر این همان چیزی است که در نظر دارید). بیشتر کار بر روی طرز فکر و نگرش متمرکز است. با گرایش به پرورش مثبت اندیشی، انعطاف پذیری، اعتماد به نفس و امید به آنچه در آینده خواهد بود.

در آخر

حتی اگر در مورد مسیر شغلی خود مطمئن هستید و قصد ندارید از چند فایده مشاوره شغلی که به آن‌ها اشاره کردیم استفاده کنید، دوباره فکر کنید! از ایجاد گزینه‌ها و برنامه‌های شغلی متعدد گرفته تا ارتباط با متخصصان صنعت، این روند یک راه عالی برای توانمندسازی خود با منابعی است که برای شروع حرفه و شغل رویایی خود نیاز دارید. همچنین به منابعی که برای ارتقاء یا درخواست افزایش حقوق نیاز دارید دسترسی خواهید داشت.

نوع تجربه‌ای که از یک مشاور شغلی به دست می‌آورید و شبکه‌ای که با آن همراه خواهید بود واقعاً سودمند است.

امتیاز بدهید!
Total
0
Shares
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Related Posts